Hasištejn

5. února 2010 v 13:54 | Autorka : JiHei |  Hrady, zámky, města / Castles, Towns

Na úzkém ostrohu, vymezeném na západě hlubokým údolím Prunéřovského potoka a na východě proláklinou jeho horského přítoku, byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn z německého Hassenstein. Doba vzniku není sice písemně doložena, ale za to ji dostatečně dokumentuje jak skladba hradu, tak jeho architektonická forma.
Hrad měl velký strategický význam pro obranu země, neboť chránil horské průsmyky, jimiž přicházely do Čech důležité dálkové cesty z Německa. Syn zakladatele Oseku u Duchcova, Bohuslav Boreš měl za manželku Agátu, dceru Fridricha I. ze Šumburka, který hrad postavil pro krále Jana Lucemburského. Roku 1306 získal Fridrich do zástavy kraj kadaňský a tím i hrad Hasištejn. Po smrti Boršově r. 1341 se bratr Agáty, také Fridrich II. stal dočasným držitelem hradu a poručníkem jeho syna. Fridrichovi synové r. 1351 dostali hrad od Karla IV. v léno, byly mu tak povinni věrností a vojenskou službou. Pánům ze Štumburka zůstal hrad až do r. 1418, kdy byl po tříměsíčním obléhání dobyt Mikulášem Chudým z Lobkovic, ten poté dostal hrad od krále Václava IV. do zástavy za pomoc a jiné služby královské koruně.


Zdroj textu : http://www.hasistejn.cz/

 


Komentáře

1 Věra | E-mail | 5. února 2010 v 14:19

Moc pěkné, povídání i fotky. Kdysi jsme na hradě byli, marně jsem tam hledala čarovnou břízu, do které podle pověsti na první jarní den stačí zarazit malý hřebíček, aby byl člověk celý rok zdráv. Jo, moc by se mi to teď hodilo... A asi nejen mně.  :-)

2 JiHei | 5. února 2010 v 14:38

[1]: Věruško, tak o čarovný břízce na Hasištejně jsem ještě neslyšela...zkusím o tom něco vyhledat. Protože jestli tam fakt je ... a jestli dokonce i funguje, tak jí vohřebíčkuju komplet celou  8-)  ;-) Protože pevný zdravíčko... by se fakt hodilo. Jediný co tam bylo teď, bylo nádherný ticho, nikde ani nožička, spousta sněhu.. :-) Ale to brzy skončí, protože asi 200 metrů od Hasištejna se staví hotel.  :-|

3 Věra | E-mail | 5. února 2010 v 15:16

Přečti si nádhernou knížku Pověsti českých a moravských hradů od Heleny Lisické, tam ta krásná pověst je.

4 JiHei | 5. února 2010 v 15:34

[3]: Díky Věruš, na knížku kouknu v knihovně. Už jsem tam stejně dlouho nebyla. Jo a když jsme u těch pověstí, tak Čechomor má krásnou věc - jsou to pověsti Českých, Moravských a Slezských hradů a zámků ( 3CD ) a kromě muziky, je tam ještě mluvený slovo ( vyprávění těch pověstí ) -  a namluvil to myslím Vladyka. Mám to doma, ale zatím jsem to neslyšela, chystám se na to teď víkendě. Ale prej se jim to moc povedlo  :-)

5 Witch | E-mail | Web | 13. února 2010 v 14:27

Jitko, taky k tomu hradu patří Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic a Witch :-) Když se někdy člověk vydal místo na koupaliště v Prunéřově o kus dál po cestě, došel až na hrad, kde byla u brány hospůdka. A taky tam nejdřív měli kadibudku, tak před 40 roky, z níž bylo lze dohlédnout až na dno příkopu ;-) Cca před  30 roky už to ale bylo oblíbené "luxusnější" místo na tajnější randění lidí s autem. A v tom kraji, očuištěném od mnoha původních pověstí a historických kořenů, byl pro mne a pár dalších pan Bohuslav rázem úžasným a slavným krajanem a osobností, byl zkrátka jako náš...

6 JiHei | 16. února 2010 v 9:35

[5]: Witch - Koupaliště v Prunéřově bývalo moc pěkný. Nevím, jaký je teď  .... už dlouho jsem tam nebyla. Ale celý to místo kolem Hasištejna má svoje nemalý kouzlo. Třeba cyklotrasa z Myší díry, podél potoka, přes tři brody, krásnou přírodou a úvozem dolů, až k Hasištejnu. Myslím, že stavba hotelu, tomuhle místu moc nepomůže... Ale dávná historie naštěstí zůstává..  :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama